Kłykciny kończyste – nazwa łacińska Condylomata acuminata, inaczej brodawki narządów płciowych należą do chorób przenoszonych drogą płciową wynikających z zakażenia wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV - Human Papillomae Virus) i dotyczą całej populacji (zarówno dzieci i dorosłych). Nie jest to tylko problem osób aktywnych seksualnie i nie ma znaczenia orientacja seksualna (jak się powszechnie uważa), ale rzeczywiście osoby ze szczególnie bogatym życiem seksualnym i homoseksualiści należą do grupy o najwyższym stopniu ryzyka.

Leczenie choroby wirusowej, jaką są brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste, brodawki płciowe) łączy w sobie kilka specjalizacji - ginekologii, urologii, dermatologii i wenerologii.

Intymność i wrażliwość tej choroby - brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych, brodawek płciowych) jest szczególną przeszkodą, ponieważ bardzo często pacjenci wstydzą się komunikować o tym problemie. Należy to zmienić!

Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu ostatnich 10 lat występowanie kłykcin kończystych u osób w wieku 20-29 lat wzrosło o więcej niż 70%, a wirus infekuje więcej niż 70% całej populacji, konieczne jest, aby zwrócić uwagę na ten temat i podzielić się możliwie maksymalną ilością istotnych informacji, czym rzeczywiście są kłykciny kończyste (brodawki narządów płciowych, brodawki płciowe), gdzie szukać przyczyny ich powstawania, odpowiednich metod leczenia i profilaktyki. Obecne szacunki wskazują, że na całym świecie wirusem zakażonych jest ponad 630 milionów ludzi.