INFEKCJE HPV

Zakażenie HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) jest jednym z najpowszechniejszych zakażeń wirusowych przenoszonych  drogą płciową, ale pomimo tego, że zakażenie dotyczy więcej niż 70% aktywnej seksualnie populacji, objawy występują tylko u 1-2% zakażonych osób.

HPV jest typem wirusa, którego materiałem genetycznym jest DNA. Współczesna medycyna zna ich ponad 200 rodzajów, z których ponad 40 z nich infekuje skórę okolicy narządów płciowych. Wirusy HPV rozmnażają się w podstawowej warstwie skóry, gdzie mogą ulec transformacji i powodować zmiany nowotworowe (wzrost guza). Z punktu widzenia onkologii HPV można podzielić na dwie podstawowe grupy:

  1. O niskim potencjale ryzyka nowotworu tzw. low risk HPV. Należą do tej grupy typy wirusa m. inn. 6, 11, 40, 42, 43, 44, 51, 54, 61. Ten typ HPV jest najbardziej trwały i łatwo infekuje nawet niezmienioną, nienaruszoną skórę. Transmisja tych wirusów jest możliwa także poprzez pieszczoty i dotyk.
  2. O dużym potencjale ryzyka nowotworu tzw. high-risk HPV. W tej grupie są typy 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51 i więcej. Wirusy te mogą zintegrować się z genomem komórek i spowodować transformację zmiany do formy złośliwej. Niemniej jednak, są one podatne na wpływy zewnętrzne i potrzebują drobnych obrażeń tkanek aby być w stanie rozwijać się, a tym samym być przyczyną raka.

Najbardziej znanym nowotworem powodowanym przez HPV jest rak szyjki macicy. Wirusy HPV mają również wpływ na raka pochwy, odbytu, prącia, jamy ustnej i krtani.
Aby zapobiec chorobom wywoływanym przez wirusy HPV polski rynek farmaceutyczny oferuje szczepionki, które zmniejszają ryzyko chorób HPV, głownie zapobiegając rakowi szyjki macicy.

Transmisja HPV

Wirus HPV jest przenoszony poprzez bezpośredni kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi. Najczęstszym sposobem zakażania jest stosunek seksualny. Transmisja wirusa podczas seksu oralnego jest również możliwa, chociaż zdarza się rzadziej. Znacznie mniejszy odsetek przypadków zakażenia to przeniesienie wirusa z rąk do genitaliów.

Gdy mówimy o ryzyku transmisji wirusa podczas ciąży, to można powiedzieć, że w czasie ciąży, to ryzyko jest nieistotne, ale podczas porodu jest bardzo duże ryzyko infekcji i może dojść do zakażenia noworodka. W przypadku stwierdzenia kłykcin kończystych u kobiet w ciąży rozwiązanie powinno odbyć się przez cięcie cesarskie, ponieważ w trakcie porodu naturalnego po przejściu noworodka przez kanał rodny mogą wystąpić u niego typowe brodawki na skórze, a także może dojść do poważnych powikłań ze strony układu oddechowego – tzw. brodawczaki krtani, które mogą powodować śmierć przez uduszenie.

Należy zawsze poinformować lekarza, który wdroży leczenie najlepsze zarówno pod względem stopnia choroby, a także w odniesieniu do ciąży.